_Search IBA

blank

Markesføringsøkonom

"JEG SYNES IBA ER..."

Lene Howmann Christiansen, markedsføringsøkonom:
"Jeg har en drøm om at blive personalechef, og derfor har jeg valgt managementlinjen..."
læs mere

Testimonials finøk

"JEG SYNES IBA ER..."

Nille Starup Feldskov, 22 år, finansøkonom:
"Jeg valgte IBA, efter jeg havde været til et arrangement med både lærere og studerende. Det gav et rigtigt godt indtryk af studiemiljøet..."
læs mere

Internationale muligheder _

IBA International Business Academy | Become one of us

Internationale muligheder - studietur - studieophold - international uge mv.

Studiet tilbyder flere muligheder for at komme til udlandet.

Studietur

Du kan deltage på en studietur til New York/Washington, Dublin eller Berlin på studiets andet semester. Længden af studieturen er ca. en uge.

International uge på IBA eller i udlandet

Du vil få et tilbud om at deltage i en international uge, der bliver afholdt på forskellige uddannelsesinstitutioner i hele Europa. I den internationale uge konkurrerer du med studerende fra andre lande og uddannelsesinstitutioner.
Udover at tilegne dig faglig viden er formålet at lære studerende fra andre lande at kende og udvide dit netværk. IBA inviterer også udenlandske studerende til Kolding for at deltage i IBA’s internationale uge.

Studieophold

Du har også mulighed for at tage et semester på en uddannelsesinstitution i udlandet på en af IBA’s 40 partnerskoler i Europa samt institutioner, som vi har kontakt med gennem forskellige verdensomspændende netværk fx. Erasmus, Magellan mv.

Praktik

Du kan tage dit praktikophold i en virksomhed i udlandet.
Yderligere information - Virksomhedsophold 

information box mfø

ansøgningsfrist
  • 5. juli 2013
  • Realkompetencevurdering 15. mar.
studiestart
  • 28. august 2013
  • Induction Week - start 28. august 2013                                 
optagelse og ansøgning
downloads