Akademiuddannelse i Bæredygtighed og grøn omstilling
Fag for dig, der er ledig

Ledelse af bæredygtig udvikling med DISC

Ansøgningsfrist
14.04.2025
ECTS
10 ECTS
Eksamen
uge 24

 

Studerende og underviser og en masse post-it notes. Studerende og underviser og en masse post-it notes.

Flere virksomheder og ledere har allerede fokus på bæredygtighed og bæredygtig ledelse for at kunne klare sig bedre i fremtiden og stå stærkere – men hvordan bliver bæredygtighed en integreret del af virksomheden?

Vi befinder os i en brydningstid, som har placeret bæredygtighed øverst på dagsordenen.

Der er brug for at tænke ledelse på en ny måde – bredere og større. Det er virksomhederne der har en afgørende rolle i udviklingen af en bæredygtig fremtid.

I faget Ledelse af bæredygtig udvikling tilegner du dig viden om og konkrete redskaber til at udvikle dit lederskab ud fra en bæredygtighedsforståelse. Du lærer samtidig at involvere medarbejdere og hele virksomheden i processen.

Denne tilmelding er for ledige. Se den for dig, der er i job

 

 

Det er gratis for dig at deltage, hvis

  • Du har ret til 6 ugers jobrettet uddannelse.
  • Eller har ret til en uddannelse via en jobplan (og har en godkendelse fra din a-kasse eller jobcenter).

Faget er til dig som ledig, og det giver dig fantastisk mulighed for at udnytte tiden med at forbedre dine kvalifikationer og færdigheder gennem uddannelse, mens du søger nyt job.

At tage en uddannelse som ledig har flere fordele. For det første viser det arbejdsgivere, at du er proaktiv og engageret i at udvikle dig selv, hvilket kan gøre en ansøger mere attraktiv på arbejdsmarkedet.

 

Sådan er “Ledelse af bæredygtig udvikling” med DISC opbygget

Faget “Ledelse af bæredygtig udvikling” omfatter både DISC-certificering og kurset “Indledende studieforberedelse – studieteknik og projektskrivning”.

DISC-analysen er et værktøj, der hjælper med at forstå og analysere adfærdsmønstre og kommunikationsstile. Med en DISC-certificering bliver du og din organisation bedre rustet til at udvikle, lede og organisere medarbejdere baseret på deres individuelle adfærdsmæssige præferencer.

Gennem Person Profil Analysen opnår du indsigt i, hvordan en person foretrækker at handle i forskellige situationer, og med certificeringen bliver du i stand til at maksimere udviklingen af både den enkeltes og organisationens potentiale.

Kurset “Indledende studieforberedelse – studieteknik og projektskrivning” giver dig mulighed for at genopfriske dine studiefærdigheder. Du vil modtage konkrete og praktiske værktøjer, som kan anvendes gennem hele dit studieforløb.

 

Du får bl.a. viden og forståelse for

  • De kompetencer der er nødvendige for at lede og udvikle dit lederskab ud fra en bæredygtighedsforståelse.
  • Hvordan du inddrager dine medarbejdere i processen og formidler bæredygtighed i din virksomhed.

 

Værdi for dig

  • Begrebet bæredygtighed.
  • Cirkulær økonomi.
  • FN´s verdensmål.
  • Teorier og metoder inden for bæredygtighed.
  • Bæredygtig ledelse.
  • Inddragelse af medarbejderne.

- Det driver mig fremad, at jeg kan relatere undervisningen til min egen hverdag.

- I bund og grund handler det om, at på en arbejdsplads skal vi samarbejde om at nå et godt resultat. Og jeg nyder, når andre går glad på arbejde med et smil på læben. Så er jeg lykkedes i mit job som leder.

- Helt konkret kan jeg se, at jeg bruger gennemsnitligt 60 færre timer på en 16 ugers vagtplan, end mine kolleger gør.

HAR VI VÆKKET DIN INTERESSE?

Få mere information

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Karrieremøde & uddannelsesplan

Går du med drømme om uddannelse eller opgradering inden for dit fag? Eller har du lyst til et brancheskifte, jobskifte eller en helt ny karriere?

Et uforpligtende karrieremøde kan være det rigtige for dig.

Læs mere om karrieremøde

Realkompetencevurdering mellem underviser og studerende på IBA

 

Realkompetence-vurdering

Har du viden og erfaringer, men aldrig fået et papir på det? Og er du interesseret i at komme i gang med en efteruddannelse på akademi- eller diplomniveau?

Så bør du overveje at få lavet en realkompetencevurdering (RKV).

Hør om dine muligheder for merit her

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Økonomisk tilskud til efteruddannelse

Mange har mulighed for at søge tilskud til deres efteruddannelse via OmstillingsfondenKompetencefondeStatens Voksen Uddannelsesstøtte og Tryghedspuljen.

Derfor har vi samlet de vigtigste oplysninger, så du ikke risikerer at overse muligheden.

Læs mere om dine muligheder her

Karina Vesterager

 

Skræddersyede uddannelser til virksomheder

Få et specialdesignet uddannelsesforløb for hele virksomheden eller et uddannelsesforløb til den enkelte medarbejder.

Vi tilretter det, så det passer bedst muligt ind i jeres hverdag og jeres forudsætninger.

Få et stræddersyet forløb

Billede af Morten Kier

 

Eksamensangst? Der er hjælp at hente

Du er ikke alene. Der er en del voksne studerende, som frygter eksamen.

Men der er hjælp at hente, og derfor hjælper Morten Kier studerende på efteruddannelserne med at overkomme angsten.

Læs mere om eksamensangst her

Kontakt og information


Profilbillede af Charlotte Bøgel Hald
Charlotte Bøgel Hald
cban@iba.dk
+45 72 11 82 62
Uddannelseskoordinator
Foto af Gitte Valentin
Gitte Valentin Sørensen
gvs@iba.dk
+45 72 11 82 63
Uddannelseskoordinator og administrativ leder
Studievejleder - efteruddannelse
Foto af Marianne Rasmussen
Marianne Rasmussen
mra@iba.dk
+45 72 11 82 61
Uddannelseskoordinator

Vil du ha´mere viden?

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Interesser
*Feltet er påkrævet.
Ved at tilmelde dig nyhedsbreve fra IBA Erhvervsakademi Kolding accepterer du, at vi indsamler, behandler og opbevarer oplysninger om dig. Læs hvordan vi behandler dine oplysninger.
Jeg er ikke en robot

Billede af Christian Veng og kollega