Muligheden for aftenundervisning var for Lava Thayarajan lig med muligheden for at tage efteruddannelse. Derfor har den 42-årige salgskonsulent hver tirsdag aften fra klokken 18.00 – 21.15 i 10 uger sat sig godt til rette i undervisningslokalet på 6. sal for at blive klogere på akademifaget Salg og salgspsykologi.
– Jeg arbejder jo i hverdagene, så derfor var aftenhold den eneste mulighed.

Til daglig er Lava salgskonsulent hos ASE a-kasse & fagforening og sidder på inbound opgaver. Her ringer han til eksisterende medlemmer og tilbyder dem et servicetjek.
– Så gennemgår jeg de produkter, vi har i ASE. For måske har vi fået nye produkter, siden vi senest havde kontakt, eller måske har medlemmets behov ændret sig. Et eksempel på et nyt produkt er ”familiefagforening”, som vi ikke tidligere har kunnet tilbyde.
Derudover kontakter han dem, som booker et kald igennem hjemmesiden. De booker typisk et kald for at få et tilbud
Lava har en uddannelse til salgsassistent:
– Jeg tager efteruddannelse for at blive klogere. Jeg brænder for salgsfaget, og jeg vil gerne være den bedste til det, jeg laver.
– Jeg regner med, at jeg skal arbejde med salg resten af mit liv, så derfor vil jeg gerne dygtiggøre mig inden for det.

Lava har tidligere taget et akademifag – nemlig Coaching og konflikthåndtering.
– Det tog jeg også om aftenen, fortæller han. Lavas arbejdsgiver betaler selve holdet, men han betaler med sin egen tid om aftenen.
– Jeg har fri den dag, jeg skal op til mundtlig eksamen, men ikke til at skrive selve eksamensopgaven. Lava lægger ikke skjul på, at han synes, det har været hårdt at læse: – Det har taget mange kræfter, men det har været det værd, for jeg har lært noget, der kan gavne mig resten af livet.
– Så jeg har holdt ud den ene gang om ugen, selvom man godt nok er træt, når man skal have undervisning efter at have været på arbejde hele dagen.

Lava siger, at han har været hjulpet af, at det ikke var hele indholdet af faget, som var nyt for ham: – Nogle ting vidste jeg godt, fordi jeg jo arbejder inden for området.
– Jeg kendte for eksempel DISC i forvejen, men jeg føler, at jeg er blevet endnu dygtigere.
DISC psykologisk model og et analyseværktøj, der bruges til at forstå og beskrive menneskelig adfærd, kommunikationsstile og præferencer på arbejdspladsen.
– Og så er der BALA-modellen. Selvom modellen er simpel, har jeg fået meget ud af den i forhold til at få delaccepter. Det har jeg ikke været lige så god til tidligere.
BALA-modellen handler om, at sælgeren først finder frem til kundens Behov. Dernæst skal sælgeren få en Accept af, at han eller hun har forstået kundens behov korrekt. Næste skrig er at præsentere en Løsning og til sidst på en Accept af den. Lava roser også underviser Jens Lassen: – Han er megadygtig og ved en masse, og jeg synes, han er rar og god til at lære fra sig.
Vil du ha´mere viden?
