Akademiuddannelse i Kommunikation og formidling

Afgangsprojekt i Kommunikation og formidling

Ansøgningsfrist
28.08.2025
ECTS
10 ECTS
Eksamen
Afholdes senest 30. januar 2026

Vis mere +

Prisen er eksklusive litteratur.
Vejledningsaften afholdes torsdag den 18. sept. kl. 18:00 til senest kl. 21:15, derefter vejledning efter aftale med din vejleder.
Du modtager velkomstinformation ca. 10 dage før vejledningsaftenen. Her kan du se hvilken litteratur du evt. skal købe inden holdstart – litteraturudgift ca. kr. 500.
Afgangsprojektet afsluttes med mundtlig eksamen senest 30. januar 2026 – eksamensdato aftales senest ved studiestart.
Hvis du ønsker betaling via faktura, så udstedes og sendes denne sammen med din velkomstinformation – betalingsfrist 14 dage fra udstedelsesdato.
Vi tager forbehold for ændringer.

 

Eksamenssituation på IBA Morten Kier i en dialog.

Sidste step i din akademiuddannelse (AU) i Kommunikation og formidling er dit afgangsprojekt.

Afgangsprojektet er en obligatorisk del af uddannelsen, og du skal her vise, at du på et systematisk og analytisk grundlag kan gennemføre en praksisorienteret opgaveløsning. Projektet tager udgangspunkt i den profil du har valgt eller i de fagmoduler, du har arbejdet med i løbet af din uddannelse.

 

Om afgangsprojektet

Dit afgangsprojekt i Kommunikation og formidling er individuelt, og danner grundlaget for en mundtlig eksamen med ekstern censur.

Afgangsprojektet sættes i gang med en halv dags undervisning, hvor du sammen med andre, som også skal i gang med at skrive afgangsprojekt, får undervisning i, hvordan et afgangsprojekt bygges op, hvad det skal indeholde osv.

På IBA har vi fokus på individuel vejledning, så vi kan være så tæt på dig og dit projekt som muligt. Efter undervisningen får du tildelt en vejleder, som følger dig og dit projekt frem til den mundtlige eksamen. Vejlederen har fokus på dig og din problemstilling og kan tilbyde dig 3 vejledningssamtaler af en times varighed.

Ud over vejledning har du også adgang til en læringsportal, hvor du finder nyttige videoer og alt det materiale, du har brug for til dit afgangsprojekt.

HAR VI VÆKKET DIN INTERESSE?

Få mere information

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Karrieremøde & uddannelsesplan

Går du med drømme om uddannelse eller opgradering inden for dit fag? Eller har du lyst til et brancheskifte, jobskifte eller en helt ny karriere?

Et uforpligtende karrieremøde kan være det rigtige for dig.

Læs mere om karrieremøde

Realkompetencevurdering mellem underviser og studerende på IBA

 

Realkompetence-vurdering

Har du viden og erfaringer, men aldrig fået et papir på det? Og er du interesseret i at komme i gang med en efteruddannelse på akademi- eller diplomniveau?

Så bør du overveje at få lavet en realkompetencevurdering (RKV).

Hør om dine muligheder for merit her

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Økonomisk tilskud til efteruddannelse

Mange har mulighed for at søge tilskud til deres efteruddannelse via OmstillingsfondenKompetencefondeStatens Voksen Uddannelsesstøtte og Tryghedspuljen.

Derfor har vi samlet de vigtigste oplysninger, så du ikke risikerer at overse muligheden.

Læs mere om dine muligheder her

Karina Vesterager

 

Skræddersyede uddannelser til virksomheder

Få et specialdesignet uddannelsesforløb for hele virksomheden eller et uddannelsesforløb til den enkelte medarbejder.

Vi tilretter det, så det passer bedst muligt ind i jeres hverdag og jeres forudsætninger.

Få et stræddersyet forløb

Billede af Morten Kier

 

Eksamensangst? Der er hjælp at hente

Du er ikke alene. Der er en del voksne studerende, som frygter eksamen.

Men der er hjælp at hente, og derfor hjælper Morten Kier studerende på efteruddannelserne med at overkomme angsten.

Læs mere om eksamensangst her

Kontakt og information


Profilbillede af Charlotte Bøgel Hald
Charlotte Bøgel Hald
cban@iba.dk
+45 72 11 82 62
Uddannelseskoordinator
Foto af Gitte Valentin
Gitte Valentin Sørensen
gvs@iba.dk
+45 72 11 82 63
Uddannelseskoordinator og administrativ leder
Studievejleder - efteruddannelse
Foto af Lene Albæk Jensen
Lene Albæk Jensen
laje@iba.dk
+45 72 11 82 89
Uddannelseskoordinator

Undervisere


Foto af Ann Damgaard
Ann Damgaard
ada@iba.dk
+45 30 10 16 11
Lektor
Læs mere

Uddannelseschef


Foto af Lars Jespersen
Lars Jespersen
ljes@iba.dk
+45 24 29 70 31
Markedschef

Vil du ha´mere viden?

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Interesser
*Feltet er påkrævet.
Ved at tilmelde dig nyhedsbreve fra IBA Erhvervsakademi Kolding accepterer du, at vi indsamler, behandler og opbevarer oplysninger om dig. Læs hvordan vi behandler dine oplysninger.
Jeg er ikke en robot

Billede af Christian Veng og kollega