Diplomuddannelse i Salg og markedsføring
Kundeindsigter, trends og tendenser
21.01.2026 - 25.02.26
Se undervisningsdage +
07.01.2026
5 ECTS
25.3.2026.
Se dine muligheder +
Prisen er ekskl. litteratur.
Her skal du påregne ca. 500 kr.
Desuden vil der blive tilføjet 1-2 webinarer
af 1-2 timers varighed mellem modulerne.
Dato og tidspunkt aftales med din underviser på første undervisningsdag.


Er du helt med på, at virksomhedens udviklingspotentiale og strategiens effekt er direkte afhængig af din viden om relevante markeds- og kundetrends? Men mangler du værktøjer til at indsamle denne viden og anvende den effektivt?
I faget Kundeindsigter, trends og tendenser lærer du at strukturere det behov for dataindsamling, der opstår i en foranderlig verden, når du snakker strategi og forretningsudvikling i en virksomhed.
Du får en dybdegående viden om forskellige undersøgelsesmetoder, herunder f.eks. hvordan du kan anvende nye metoder som kunstig intelligens, og du lærer at analysere kunder og markeder.
Analyserne kan du efterfølgende anvende til at lokalisere jeres fremtidige behov og udviklingspotentiale.
Læs Kundeindsigter, trends og tendenser som del af diplomuddannelse i Salg og markedsføring eller som et selvstændigt fag.
Dét får du ud af at læse faget Kundeindsigter, trends og tendenser
- Du lærer om kundesegmenter og undersøgelsesområder der er relevante for virksomhedens situation.
- Du får indsigt i kunders købsprocesser og hvordan man kan anvende denne viden til at øge sit salg
- Du lærer at anvende prædiktive analyser til at afdække virksomhedens behov for tilpasning af målgruppe, budget, produktudvikling og strategi.
- Du får viden om virksomhedens datagrundlag og anvendelse af analysemetoder med udgangspunkt i virksomhedens situation samt de mange nye digitale muligheder.
- Du lærer om forskellen på kvantitative og kvalitative analyser – og hvornår du anvender hvad.
Hvad får min arbejdsplads ud af at jeg læser faget?
- En medarbejder, der lærer om kundesegmenter og undersøgelsesområder der er relevante for virksomhedens situation med henblik på at optimere værdien af salgsstrategien.
- En medarbejder, der lærer at anvende prædiktive analyser til at afdække virksomhedens behov for tilpasning af målgruppe, produktudvikling og strategi.
- En medarbejder, der får viden om virksomhedens datagrundlag og anvendelse af analysemetoder med udgangspunkt i virksomhedens situation og den foranderlige omverden.
- En medarbejder, der lærer om forskellen på kvantitative og kvalitative analyser – og hvornår man anvender hvad.
Hvem henvender faget Kundeindsigter, trends og tendenser sig til?
Faget er for dig, der ønsker at blive bedre til at vurdere kundesegmenter, trends og tendenser som udgangspunkt for at optimere virksomhedens strategi. Du får kompetencer til at udvælge de rette metoder og gennemføre relevante analyser, som du efterfølgende kan anvende i din vurdering af din virksomheds udviklingspotentiale og til at skabe øget salg.
Kundeindsigt – det nye vidundermiddel i salg
Se med her når Jens Lassen fortæller om kundeindsigt og hvordan man bruger den viden i forbindelse med kortlægning af kunderejsen. De modeller og teorier som Jens Lassen berører i videoen bliver også gennemgået i faget Kundeindsigter, trends og tendenser.
Salgsfagene tilbydes af IBA Erhvervsakademi Kolding i samarbejde med Business Danmark. Du behøver dog ikke at være medlem af Business Danmark for at kunne tilmelde dig i salgsfagene.
Praktisk information
Kontakt og information
Undervisere
Vil du ha´mere viden?