

Schou Company er nonfood leverandør i den tunge vægtklasse. Firmaet har hovedkontor i Kolding Nord, og i den sydlige bydel ligger så virksomhedens logistikcenter – Vision Park – som breder sig over 100.000 kvadratmeter. En del af centret strækker sig 42 meter i højden for at gøre plads til et fuldautomatisk højlager.
Og her stopper det ikke. Vision Park vokser nemlig, så Schou Company den 1. april 2026 kan indvi sit nye hovedkontor og showroom. Det giver plads, så omkring 400 ansatte kan samles på én adresse i det sydlige Kolding. Hertil kommer cirka 100 ansatte på kontor og lager i Norge, Sverige og Kina.
At drive en virksomhed af denne størrelse stiller store krav til både ledere og mellemledere. De skal være knivskarpe hver eneste dag, så enhver opgave kører som smurt på tværs af alle afdelinger.
Derfor har Schou valgt at samarbejde om lederudvikling med IBA Erhvervsakademi Kolding. Undervisningen er skræddersyet, så den matcher hverdagen hos Schou. Alle ledere har som minimum bestået akademiforløbet Ledelse i praksis, som blandt andet har fokus på motivation, lederroller og konflikthåndtering. Nogle ledere har også valgt at fortsætte på andre fag.
– Det har været spændende og lærerigt. Vi har fået værktøjer, som har været lige til at bruge i virksomheden, fortæller Jacob Poulsen, som er teamleder på lageret.
Warehouse Manager Michael Larsen er enig. Og han ser flere fordele ved at sidde på skolebænken med sine lederkolleger fra andre afdelinger. Han fremhæver både den faglige og sociale gevinst ved efteruddannelsen.
– Vi er en stor virksomhed, hvor administration og lager ligger på forskellige adresser, så derfor er der mange, man ofte kun taler med over mobilen. På uddannelsen har vi haft mulighed for at kigge hinanden i øjnene, og så er det altså nemmere at sparre sammen bagefter om en opgave. Det er en erfaring, jeg allerede har haft i min hverdag, siger han.
Tilbagemeldingerne glæder Hanne Røhl Kriegbaum, som er HR-chef hos Schou. For undervisningen handler i sidste ende om at udvikle og styrke samarbejdet i virksomheden, der omsætter i milliard-klassen, og som i 2024 nåede et overskud på knap 245 millioner kroner.
– Jeg er optaget af undervisning, som er praksisnær og kan omsættes til hverdagen. Det er både motiverende for vores ledere og smitter af på trivslen blandt kollegerne. Derfor har vi haft som mål at give vores ledere en fælles værktøjskasse, de kan gribe fat i. Og de har også fået et fælles sprog for den teori, der ligger bag, siger Hanne Røhl Kriegbaum.
Samarbejdet med IBA beskriver hun som gnidningsfrit. Den gensidige tillid har været stor, og begge parter har anstrengt sig for at nå et godt resultat. Hanne Røhl Kriegbaum fremhæver blandt andet, at der har været plads til at justere på pensum undervejs, og rent praktisk er undervisningen også nogle gange blevet skubbet for at tilpasse sig hverdagen i virksomheden.
– Vi har søgt et samarbejde med nogen, der forstår vores forretning, og som vil os. Og det er lykkedes rigtig godt med IBA, fordi der hele tiden er blevet spurgt og lyttet på begge sider. Derfor har vi også fået løst alle udfordringer hen ad vejen, uden at det er blevet til bøvl og problemer. Min oplevelse er, at vi er lykkedes med at skabe noget sammen, fastslår HR-chefen hos Schou.
Vil du ha´mere viden?