Kurser & certificeringer

Safety First – udvikling af cybersikkerhedskultur

 

Vær med til at danne et hold!

Skriv dig op her, så giver vi dig besked, så snart vi er mange nok.

Jeg er ikke en robot
Foto af en computer, der står på et bord i et klasselokale

Hvad gør du som ledelse og ansvarlig, når du er ansvarspådragende ift. nedbrud, hacking og EU´s NIS2 krav? Og ved du, at Styrelsen for Samfundssikkerhed vurderer truslen for cyberangreb som meget høj?

På dette kursus besvarer vi det centrale spørgsmål: Hvordan skaber vi en kultur i virksomheden, hvor ledelse, samarbejde, respekt og fælles ansvar bliver fundamentet for god cybersikkerhed?

Forløbet kobler forandringsledelse, digital strategi og cybersikkerhed. Hensigten er at balancere beskyttelse og udvikling, så sikkerhed understøtter forretning, innovation og drift i stedet for at bremse den.

Alle tager ejerskab

På forløbet Safety First arbejder vi med, hvordan du som leder eller sikkerhedsprofessionel kan opbygge en moderne cybersikkerhedskultur, hvor medarbejdere ses som en del af løsningen – ikke som en risiko.

For når data, systemer og processer bliver mere forbundne, bliver organisationens kultur og adfærd afgørende for, om sikkerheden reelt virker. Tekniske løsninger kan beskytte meget, men uden ejerskab, lederskab, samarbejde og tillid, bliver de hurtigt en stopklods i stedet for en støtte.

Cases fra virkeligheden

  • Vi tager udgangspunkt i konkrete cases og deltagernes egne organisationer.
  • Du arbejder med en case fra din egen virksomhed. Bl.a. med analyser af kultur og adfærd, interessent- og samarbejdsrelationer på tværs af faggrupper.
  • Der lægges vægt på at udvikle praktiske greb, du kan tage direkte med hjem. Fra små adfærdsændringer i hverdagen til mere langsigtede ændringer af politikker, processer og samarbejdsformer.

Når det passer dig

Forløbet er et fagspecifikt kursus er udviklet på baggrund af faget Digital transformation på diplomuddannelsen i ledelse.

Forløbet tager i alt 30 timer og kan tages online, når det passer dig inden for 5 uger. Forløbet indeholder 1 ECTS point, og du modtager et studiebevis ved forløbets afslutning.

HAR VI VÆKKET DIN INTERESSE?

Få mere information

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Karrieremøde & uddannelsesplan

Går du med drømme om uddannelse eller opgradering inden for dit fag? Eller har du lyst til et brancheskifte, jobskifte eller en helt ny karriere?

Et uforpligtende karrieremøde kan være det rigtige for dig.

Læs mere om karrieremøde

Realkompetencevurdering mellem underviser og studerende på IBA

 

Realkompetence­vurdering

Har du viden og erfaringer, men aldrig fået et papir på det? Og er du interesseret i at komme i gang med en efteruddannelse på akademi- eller diplomniveau?

Så bør du overveje at få lavet en realkompetencevurdering (RKV).

Hør om dine muligheder for merit her

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Økonomisk tilskud til efteruddannelse

Mange har mulighed for at søge tilskud til deres efteruddannelse via OmstillingsfondenKompetencefondeStatens Voksen Uddannelsesstøtte og Tryghedspuljen.

Derfor har vi samlet de vigtigste oplysninger, så du ikke risikerer at overse muligheden.

Læs mere om dine muligheder her

Karina Vesterager

 

Skræddersyede uddannelser til virksomheder

Få et specialdesignet uddannelsesforløb for hele virksomheden eller et uddannelsesforløb til den enkelte medarbejder.

Vi tilretter det, så det passer bedst muligt ind i jeres hverdag og jeres forudsætninger.

Få et stræddersyet forløb

Billede af Morten Kier

 

Eksamensangst? Der er hjælp at hente

Du er ikke alene. Der er en del voksne studerende, som frygter eksamen.

Men der er hjælp at hente, og derfor hjælper Morten Kier studerende på efteruddannelserne med at overkomme angsten.

Læs mere om eksamensangst her

Undervisere


Foto af Thomas Gerstrøm
Thomas Gerstrøm
thge@iba.dk
Lektor

Vil du ha´mere viden?

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Interesser
*Feltet er påkrævet.
Ved at tilmelde dig nyhedsbreve fra IBA Erhvervsakademi Kolding accepterer du, at vi indsamler, behandler og opbevarer oplysninger om dig. Læs hvordan vi behandler dine oplysninger.
Jeg er ikke en robot

Billede af Christian Veng og kollega