– At vi sådan kan komme ind på IBA og få lært nogle kinesiske ord og talemåder. Og få en god viden om, hvordan vi skal gebærde os. Det er virkelig brugbart, fortæller Lasse Andreasen, som er underviser for 24 elever fra 2. g. på IBC i Aabenraa.

I næste uge rejser han 11 dage til Kina med HHX-klassen, som alle har valgt linjen ’Global Studies’. En linje hvor de er ude på en længere rejse i hvert skoleår.

I år skal de altså til Kina.

 

Sofus Korup Sørensen og Marie Elholm Mathiasen
Sofus Korup Sørensen og Marie Elholm Mathiasen går begge i 2. g. på IBC i Aabenraa. Fredag den 18. september var de på besøg på IBA sammen med deres internationale klasse for at lære om kinesisk kultur og talemåder direkte fra IBA’s kinesiske underviser, Zhenni He.

 

Fredag var han sammen med sin Aabenraa-klasse på besøg på IBA Erhvervsakademi Kolding for at høre mere om det samarbejde, som erhvervsakademiet har med Confucius Institute i Kina.

To af eleverne, der glæder sig til at rejse til Kina, er Sofus Korup Sørensen på 18 år fra Hjortkjær ved Aabenraa og Marie Elholm Mathiasen på 17 år fra Aabenraa.

– I dag har jeg virkelig fået svar på mange af de spørgsmål, jeg har gået rundt med. Så nu har jeg fået lært nogle brugbare ord og noget mere om kulturen, fortæller Marie.

 

Foto af 2 undervisere fra IBC
Susanne Dencker Larsen og Leif Tarri er begge undervisere på IBC i Kolding. De havde også taget deres 3. g. klasse med til IBA, da Confucius Institute øste ud af deres brugbare viden om Kina.

 

Sofus supplerer:

– Jeg har noteret en masse gode ting ned. For eksempel hvordan vi siger ”hej” og ”tak” på kinesisk, og hvornår det er rigtigt at hilse på folk og hvordan. Det var virkelig rart at få det at vide fra sådan en troværdig kilde.

Den kilde er dagens underviser, Zhenni He. Hun er kineser og arbejder på IBA i Confucius Institute, som er et samarbejde mellem universitet i Shanghai i Kina og IBA.

 

Klassefoto af IBC

 

Samarbejdet betyder blandt andet, at alle IBA’s studerende hvert år får tilbuddet om at læse kinesisk ved siden af deres studier og samtidig er IBA løbende vært for arrangementer for lokale virksomheder, som vil handle med Kina.

 

Foto af studerende, der står i traditionelt kinesisk tøj

 

Fredag var det elever fra IBC’s afdelinger i både Kolding og Aabenraa, som fik glæde af erhvervsakademiets store viden om Kina. Eleverne går alle i IBC’s Global Studies rejse-klasser, som hvert år er på udlandsrejser. På de ældste årgange går turen til Kina.

HAR DU SPØRGSMÅL TIL ARTIKLEN?

Kontakt


Britt Johnsen
Britt Johnsen
bhjo@iba.dk
+45 41 39 37 43
Kommunikationschef