Diplomuddannelse i Ledelse
Fag for dig, der er ledig
Projektledelse
28.08.2026 – 05.10.26
Se undervisningsdage +
12.08.2026
5 ECTS
26. oktober 2026
Se dine muligheder +
Litteratur: Prisen er eksklusiv litteratur.
Forplejning: Du har mulighed for at tilkøbe forplejning på forløbet.
Du sætter blot X i forplejning på din tilmelding.
Prisen er kr. 240,- pr. dag ekskl. moms
Forplejningen består af morgenmad, frokost inkl. drikkevarer samt eftermiddagskage.
Kaffe, the og andre varianter af varme drikke og koldt vand er tilgængelig ub hele dagen.
HUSK at undersøge om dit jobcenter betaler for forplejning, ellers skal du selv betale.
Vil du gerne arbejde som projektleder, eller har du berøring med projekter i dit kommende job, kan valgfaget Projektledelse være relevant for dig.
Faget giver dig kompetencer til at planlægge, lede og styre projekter professionelt. Du får viden om de særlige vilkår, der kendetegner projektarbejde, og du bliver introduceret til metoder og værktøjer, der kan bruges i arbejdet med projekter i både private og offentlige virksomheder.
Du får blandt andet viden om projektorganisering, projektstyring samt projektlederens rolle, ansvar og opgaver.
Dét får du ud af faget Projektledelse
Med faget Projektledelse styrker du dine muligheder for at få job i virksomheder, der arbejder med projekter. Du lærer at planlægge, gennemføre og styre projekter fra idé til afslutning.
Du får blandt andet:
- Viden om projektledelse, projektorganisering og projektstyring.
- Praktiske værktøjer til at planlægge, lede og følge op på projekter.
- Styrket dine kompetencer til at samarbejde med kolleger, interessenter og projektdeltagere.
- Indsigt i, hvordan projekter understøtter virksomhedens mål og udvikling.
- Styrket dine kompetencer som projektleder og øget din værdi på arbejdsmarkedet.
Hvem er projektledelses-faget relevant for?
Faget er for ledige, der ønsker at arbejde med projektledelse eller indgå i projekter som en del af deres fremtidige job. Det er relevant, hvis du vil styrke dine kompetencer og øge dine jobmuligheder inden for både private og offentlige virksomheder.
Praktisk information
Studieordning
Fleksibel diplomuddannelse
Hvad hvis der ikke er en diplomuddannelse, der passer til lige præcis dine interesser og behov? Så kan du sammensætte din egen fleksible diplomuddannelse ved at vælge mellem fag fra forskellige uddannelser.
Efteruddannelse på deltid
IBA’s efteruddannelser kan gennemføres som deltidsstudie ved siden af dit job. Du kan vælge at læse en hel akademi- eller diplomuddannelse, eller du kan vælge et eller flere enkelte fag.

OBS: Hvis du har svært ved at læse skemaet ovenfor, kan du finde mere information om opbygningen af det danske uddannelsessystem her.
Hvor lang tid tager en diplomuddannelse?
En diplomuddannelse læses på deltid og sideløbende med dit job. Typisk varer en hel diplomuddannelse 3 år, og den skal være afsluttet inden for 6 år.
Sådan er en diplomuddannelse opbygget
På IBA’s diplomuddannelser arbejder du med opgaver fra din egen hverdag. Samtlige fag afsluttes med en eksamen, som du også skriver med udgangspunkt i konkrete opgaver fra dit arbejde. På den måde kombinerer du teori og praksis på fineste vis. Og det betyder, at din uddannelse typisk vil have værdi på din arbejdsplads.
En hel diplomuddannelse udgør samlet 60 ECTS-point.
Uddannelsen er opbygget af:
- Obligatoriske fag
- Valgfag eller retningsspecifikke fag
- Afgangsprojekt.
Fordelingen mellem obligatoriske fag og valgfag varierer alt efter uddannelsesretning. Det kan du læse mere om ved at klikke på de enkelte uddannelser.
Skræddersy din diplomuddannelse
Hos IBA kan du sammensætte din egen diplomuddannelse. Det sker med udgangspunkt i en uddannelsesplan, som vi lægger sammen med dig. Kravet er, at du med dine valg opnår 60 ECTS-point i alt.
Diplomuddannelse – dit alternativ til HD 2. del
En diplomuddannelse tager du ligesom HD 2. del som efter- og videreuddannelse. Uddannelsen kan læses på deltid og sideløbende med dit arbejde.
En diplomuddannelse ligger på samme niveau som en mellemlang uddannelse (f.eks. en bachelor) – og er et godt alternativ til HD 2. del.
Typisk varer en hel uddannelse 3 år og giver adgang til uddannelser på masterniveau. Hvis du vælger at tage flere fag på samme tid, så kan du naturligvis gennemføre uddannelsen hurtigere.
Niveau
En diplomuddannelse svarer til en bachelor, som er en mellemlang videregående uddannelse. Du kan tage fag som en del af din diplomuddannelse eller som et selvstændigt fag.
Uddannelsen er et godt alternativ til HD 2. del, og den giver adgang til relevante uddannelser på master- og kandidatniveau.
Optagelseskrav
Du skal som minimum have gennemført en kort, videregående uddannelse for at blive optaget på en diplomuddannelse.
Desuden skal du have 2 års relevant erhvervserfaring (relevant erhvervserfaring dokumenteres via CV).
Vi har også mulighed for at optage ansøgere med anden erfaring, der modsvarer adgangskravene. Det kræver dog først en individuel realkompetencevurdering, som du kan få hos IBA.
Introduktion til videnskabsteori
Er det længe siden du har studeret? Eller har du kun begrænset kendskab til videnskabsteori? Så anbefaler vi, at du deltager på et af vores introduktionsforløb.
Det korte forløb vil forberede dig på at skrive opgaver på diplomniveau.
Handelsbetingelser
Afmeldingsbetingelser
Du kan nå at annullere din tilmelding gebyrfrit, hvis det sker senest 14 dage før undervisningsstart. Herefter fakturerer vi 500 kroner i afmeldingsgebyr. Hvis du afmelder dig efter uddannelsesstart, fakturerer vi det fulde beløb.
Vil du ha´mere viden?
Tilmeld dig nyhedsbrevet



