Forskningsprojekt
Impacts of a digital human encounter – The perception of and reactions to digital humans
Projektet har til hensigt at undersøge, hvordan digitale mennesker bliver opfattet, og hvilke reaktioner der opstår i mødet med et digitalt menneske. Hvilke følelser kan vi registrere, og hvad betyder det i konteksten af mødet med det digitale menneske? Kan teknologien (det digitale menneske) tilbyde noget anderledes end et møde med et menneske?
Projektet er et samarbejde mellem Edward Abel, lektor ved Data- og Informationsvidenskab på SDU, og Anne Dorthe Larsen (ADLA), lektor i e-handel (PB) på IBA.
Formålet med projektet:
Hvordan påvirker digitale mennesker med menneskelignende fremtoning (udseende og adfærd) brugernes opfattelser og reaktioner?
Det undersøges gennem en fænomenologisk tilgang, hvor fokus er på testpersonernes oplevelse i form af perception og reaktion inden for rammerne af antropomorfisme, social tilstedeværelse, personlighedsfortolkning og parasocial interaktion m.fl.
–
Projektperiode
2022-2025
Temaer
Digitalisering | IT | Multimedie
Se forskningsprojektet
Impacts of a digital human encounter – The perception of and reactions to digital humans


