Webinar
Fra hobby til hightech:

Sådan tager du næste skridt med 3D-print

Dato
04.03.2026
Tidspunkt
09:00 - 09:45
Varighed
45 min.

Deltag online via din computer eller via din tablet/smartphone.
Du modtager linket til webinaret i din bekræftelsesmail.

Foto af ansat på BA Nexttech.

Mange kender allerede den klassiske 3D-printer, der bygger et emne op lag for lag med en tråd af plastik.

Men hvad sker der, når vi bevæger os et skridt videre – fra tråd printeren til den mere industrielle 3D- pulverprinter, der kan skabe komplekse komponenter, reservedele og produkter i, nylon og komposit?

Det handler ikke kun om en anden printerteknologi. Det handler også om et nyt mindset.

For når du arbejder med pulverprint og andre 3D-teknologier, skal du også tænke design og udvikling på en helt ny måde.

På dette webinar får du indsigt i, hvordan du kan bruge 3D-pulverprint til at skabe nye typer produkter og udnytte de tekniske muligheder, som teknologien giver.

Glæd dig til at høre om dette på webinaret:

  • Forskellen på trådprint og pulverprint – og hvornår du bør vælge hvad.
  • Hvilke materialer, du kan printe i, og hvordan du designer til de nye teknologier.
  • Hvilke typer printere og teknologier, der findes på markedet.
  • Hvordan virksomheder kan komme i gang med pulver 3D-print – uden at starte forfra.
  • Hvordan 3D-print ændrer design-, produktions- og udviklingsprocesser.

Pulver 3D-print er endnu ikke så udbredt i produktionen hos små og mellemstore virksomheder endnu, for maskinerne har hidtil været en kostbar investering. Men nu begynder der at kommer maskiner på markedet, som gør teknologien attraktiv for endnu flere.

 

Hvem henvender webinaret sig til?

Webinaret er for dig, der arbejder med produktudvikling, produktion, design, teknik eller innovation – du er måske ingeniør, tekniker eller produktionsteknolog, og måske lærte du ikke om 3D-print, da du blev uddannet.

Det er også for dig, der allerede har prøvet kræfter med 3D-print derhjemme eller i et makerspace – og som nu vil tage din viden til et mere professionelt niveau. Og endelig er webinaret også for dig, som bare gerne vil vide, hvad næste skridt kan være efter trådprint.

 

Desuden har IBA Nexttech løbende opgaver med at designe, udvikle, rådgive og fremstille prototyper for virksomheder og organisationer.

Din vært på webinaret:

Karsten Friis Hansen er leder af IBA Nexttech. IBA Nexttech blev etableret i 2017 af Business Kolding. I dag er vi en del af IBA Erhvervsakademi Kolding, som udbyder både fuldtids- og efteruddannelse inden for industriel 3D-print.


Foto af Karsten Friis Hansen
Karsten Friis Hansen
kfha@iba.dk
+45 25 36 37 22
Leder af IBA Nexttech

Praktisk information

Webinar og nyhedsbrev

HAR VI VÆKKET DIN INTERESSE?

Få mere information

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

Book et karrieremøde

Realkompetencevurdering mellem underviser og studerende på IBA

Få en realkompetencevurdering

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

Tilskudsmuligheder til efteruddannelse

Få svar på dine spørgsmål om vores webinarer

Vil du ha´mere viden?

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Interesser
*Feltet er påkrævet.
Ved at tilmelde dig nyhedsbreve fra IBA Erhvervsakademi Kolding accepterer du, at vi indsamler, behandler og opbevarer oplysninger om dig. Læs hvordan vi behandler dine oplysninger.
Jeg er ikke en robot

Billede af Christian Veng og kollega