Hvis man vil have noget til at ske, så er man nødt til at gå forrest!
Det mener Manja og Natasja, der igennem deres studietid har haft en finger med i stort set alt på IBA for at sikre de studerende indflydelse og skabe sociale aktiviteter.
De to seje markedsføringsøkonomer blev derfor hædret på festlig vis, da IBA onsdag fejrede dimission. Ja – faktisk fik de i fællesskab både IBA’s studiepris og HK’s fanebærerpris.

Priserne kom med flotte ord om altid at møde deres medstuderende med ægte interesse – og vedholdende sikre de studerendes stemme i alt.
For Manja Haahr Sørensen og Natasja Hvam Mohr har det nemlig aldrig handlet om hæder og anerkendelse – men om at udvikle noget. Forandre noget. Eller som Manja siger:
– Der ville mangle noget, hvis ikke vi havde gjort det. Og hvis man vil have noget til at ske, så er man nødt til at gå forrest.
Derfor har hun sammen med sin holdkammerat Natasja løbet i spidsen for De Studerendes Råd (DSR) og arrangeret hyggelige sociale aktiviteter for alle. Og ikke mindst skabt en klub, hvor mange medstuderende gerne vil hjælpe.
– Vi ville gerne skabe et DSR, hvor der ikke skulle være så store forventninger til den enkelte. For som studerende skal vi både jonglere studie, fritidsjobs og alt det sociale ved siden af. Så det skulle være i orden at bidrage til et enkelt arrangement, siger Natasja, og Manja fortsætter:
– Derfor satte vi produktiviteten op, så vi er mere effektive til de møder, vi holder. Så vi ikke behøves at mødes hele tiden.

Makkerparret har ikke bare ledet DSR og derigennem skabt flere sociale arrangementer. De to studerende har også haft overskud til at sidde med ved bordet flere andre steder på IBA. Natasja er repræsentant for de studerende i IBA’s bestyrelse, mens Manja har deltaget i uddannelsesudvalget på deres uddannelse. Og så arbejder de for at sikre en tryg og god velkomst til nye studerende ved at udbygge konceptet ”Mød IBA”. Her inviterer nuværende studerende nye studerende til i løbet af tre velkomstdage at lære hinanden at kende på tværs af uddannelser.
Jo, de to arbejdsomme kvinder er en kæmpe gevinst for IBA. Og det fortsætter heldigvis. For Manja og Natasja vil begge læse videre på en top-up i International handel og markedsføring på erhvervsakademiet i Kolding. Så deres store engagement fortsætter med at smitte.