– Jeg har været en del af en hel fantastisk studiegruppe, hvor vi har støttet hinanden og bakket hinanden op. Også de dage studiet har været lidt ”tough”, fortæller Line Lauritsen, da hun dimitterer fra IBA på flotteste vis.

Hun har læst den toårige uddannelse til Finansøkonom sammen med sine tre medstuderende, som også er i alderen 22-23 år.

Det gode samarbejde i studiegruppen har hjulpet hende med at forstå finansstoffet og komme stærkt gennem eksaminerne. Og det selv om hun og de tre andre kvinder slet ikke kendte hinanden på forhånd.

– Vi klikkede bare fra begyndelsen og har haft den fedeste energi i gruppen. For vi var enige om, at vi ville præstere godt og suge alt viden til os fra studiet.

I studiegruppen er de tilflyttere fra fire forskellige byer. Line er fra satellitbyen Starup øst for Haderslev, hvor hun er vokset op i en kernefamilie med to større søstre.

 

Line Lauritsen
Lines underviser på studiet, Lars Bach, har stor ros til Line. Han fortæller, at hun har været en sand ”mønster-studerende” med en utrolig positiv tilgang til IBA.

 

Line har fået job som trainee i AL Sydbank

Som nyuddannet går hun direkte fra studiet og ud i job som lokal erhvervsrådgiver hos AL Sydbank.

Hun og kæresten er gået i gang med at istandsætte deres nye hus i Kolding. Så med både bopæl og job i Kolding holder Line fast i sin værdifulde studiegruppe. For de fire kvinder har allerede fået middagsaftaler i kalenderen, så de fortsætter med at ses mindst en gang om måneden. Også selv om studiet er slut.

HAR VI VÆKKET DIN INTERESSE?

Få mere information

Mergim og Danske Bank

Finansbachelor

HAR DU SPØRGSMÅL TIL ARTIKLEN?

Kontakt


Britt Johnsen
Britt Johnsen
bhjo@iba.dk
+45 41 39 37 43
Kommunikationschef