Foto af René Boisen

René Boisen

Lektor

+45 26 84 14 90

rebo@iba.dk

Det er vigtigt for mig at følge med i, hvad der generelt sker i samfundet

René Boisen underviser i ledelse. Her fortæller han blandt andet om sin egen faglige baggrund, og hvordan han holder sig opdateret.

Fra min egen efteruddannelse husker jeg særligt … Jeg afleverede sidste år min lektoranmodning. Sammen med en kollega udviklede jeg et forskningsprojekt i samarbejde med DSV. Vi undersøgte betydningen af at have gennemført en lederuddannelse både hos den ansatte, der havde taget uddannelsen, og for organisationen.

For mig var det vigtigt, at vores projekt skulle kunne bruges til noget, så vi ikke bare undersøgte noget for teoriens skyld. For efteruddannelse handler nemlig ikke bare om at bestå en eksamen. Vi skal tilbyde efteruddannelse, som kan bruges, når man kommer hjem.

Derfor var jeg også glad for, at vores projekt viste, at efteruddannelsen faktisk har betydning også efter eksamen.

Inden for mit fagområde kan jeg anbefale at følge … I virkeligheden kan jeg ikke pege på noget bestemt, for jeg synes, at det, der giver værdi, er, at man i et underviserteam inspirerer hinanden med mange forskellige ting.

Når det er sagt, kan jeg godt lide at følge med hos Harvard Business Review, TED Talks og artikler, som rører på sig.

Desuden er det vigtigt for mig at følge med i, hvad der generelt sker ude i samfundet og mellem mennesker og generationer, så derfor er jeg coach og mentor for en MMD-studerende på CBS.

De bedste fagbøger, jeg har læst, er John P. Kotters ”XLR8”. Bogen er en udvidet model af strategiimplementering, som er mere nærværende og inkluderende end Kotters tidligere model.

”Det hele handler ikke om dig” af Niels Overgaard er også god. Det var min kollega, Morten Kier, som anbefalede den til mig. Bogen er interessant, fordi den tilbyder et rationelt perspektiv.

”Hjernen og læring” af Ole Lauridsen, indeholder de seneste forskningsresultater omkring praktiske redskaber til planlægning og tilrettelæggelse af undervisning og egen læring.

”Okay boomer” af Betina Liliendal, hvor fokus sættes på generationer og deres indbyrdes forhold i et team. Det er vigtigt at forstå som leder.

Min faglige baggrund er 12 år i forsvaret som befalingsmand, hvor jeg også underviste andre befalingsmænd og officerer. Jeg er stadig tilknyttet reserven, hvor jeg sidder som chefsergent i et commandteam.

Senere arbejdede jeg i en developervirksomhed, hvor jeg udviklede projekter og var kundechef. Jeg har også arbejdet i forsikringsbranchen, og jeg har været selvstændig konsulent.

Jeg har en diplomuddannelse i erhvervspædagogik og en Master of Management Development.

 

Læs mere om René

Billede af Trine Schøler-Eriksen (fra venstre), René Boisen, Hanne Obling og Henrik Fleron.

2024: IBA-undervisere går sammen med transportgigant om helt ny forskning i ledelse

Foto af Rene
2020: René har det sorte bælte i ledelse