

Da Søren Joachim Bruuns navn blev råbt op til vinterdimissionen i januar 2024 på IBA, var det tredje gang på fire et halvt år. For med sin internationale MBA-uddannelse har Kolding-drengen nu modtaget i alt tre eksamensbeviser fra erhvervsakademiet i Kolding.
Iværksætter Søren har nemlig haft sin daglige gang på IBA i over fire år. Og her er der særligt én fællesnævner, som har betydet noget i hans hverdag. Nemlig Lis fra kantinen.
Hende har han kendt siden, han i 2019 begyndte at læse Entreprenørskab og design og skulle hente frokost i kantinen første gang. Derfor havde han en buket blomster med til Lis, da han dimitterede forleden.
– Lis spreder godt humør og god energi. Hun har altid gjort oplevelsen som studerende bedre og har stor omsorg for os alle. Så det syntes jeg selvfølgelig, at hun skulle anerkendes for, siger Søren og fortsætter:
– Hende kommer jeg virkelig til at savne i hverdagen!
De kærlige ord er gengældt. For selv om Lis Sørensen på imponerende vis genkender flertallet af de godt tusind studerende, ansatte og gæster, der kommer og spiser i kantinen, så er der jo nogen, der brænder sig særligt fast.
– Åhh altså. Der tog Søren lige fusen på mig, lyder det tydelig rørt fra køkkenassistent Lis.
Hun fortsætter:
– Søren er sådan en velopdragen og god ung mand. Og så har han jo været her i så mange år.
Først fik Lis krammer af Søren og siden af hans mor, som hun aldrig havde mødt før. Men moderen havde selvfølgelig hørt en masse om Lis fra sin søn.
Den 26-årige Søren har tidligere været partner i virksomheden Gro Lys, der udvikler og sælger udstyr til at dyrke planter indendørs under kunstigt lys. Sammen med sine partnere co-fundede han virksomheden Micro Greens Danmark, som producerer og leverer grøntsagsspirer til restauranter, hoteller og catering. Virksomheden har i dag flere end 40 ansatte og en to cifret million omsætning.
I forbindelse med de to virksomheder vandt Søren sammen med sine partnere Business Koldings pris som Årets Iværksætter. De fik prisen overrakt i 2019 – året før Søren begyndte på entreprenørstudiet. Derudover har Søren også fået en 3. plads i DM i Entreprenørskab i 2020.