Akademiuddannelse i Salg og markedsføring
Fag for dig, der er ledig

Digital markedsføring – salg (ledige)

Vær med til at danne et hold!

Skriv dig op her, så giver vi dig besked, så snart vi er mange nok.

Jeg er ikke en robot


 

Efteruddannelsesstuderende ses her i undervisningslokale. Der arbejdes på en PC

Faget er et valgfag på akademiuddannelsen i Salg og markedsføring og hjælper dig til at kunne styrke dit salg gennem digital markedsføring.

Online markedsføring er blevet en central del af salgsarbejdet i virksomheder og noget, virksomheder skal vægte højere og højere for at følge udviklingen og konkurrencen på markedet.

Faget er for dig, der til dagligt arbejder med salg men mangler en grundlæggende forståelse for online markedsføring.

Med faget vil du blive i stand til at kunne håndtere alt fra webanalyse og udvikling af strategier til planlægning og udførelse af konkrete aktiviteter, som kan være med til at øge dit salg.

Du lærer at planlægge, gennemføre og evaluere dine egne online marketingprojekter. Herudover bliver du fortrolig med digitale metoder og værktøjer og rigtig godt rustet til at bruge sociale medier i markedsføringssammenhæng.

 

Denne tilmelding er for ledige. Se den for dig, der er i job

Samarbejdspartnere

Vi er stolte af vores mange samarbejdspartnere på uddannelsen – et samarbejde, som altid sikrer de studerende hos os den nyeste viden på området.

I forbindelse med dette fag samarbejder IBA Erhvervsakademi Kolding med Danish Export, DI Handel, Business Danmark, CBS og Morgendagens salg.

 

Det er gratis for dig at deltage, hvis

  • Du har ret til 6 ugers jobrettet uddannelse.
  • Eller har ret til en uddannelse via en jobplan (og har en godkendelse fra din a-kasse eller jobcenter).

Faget er til dig som ledig, og det giver dig fantastisk mulighed for at udnytte tiden med at forbedre dine kvalifikationer og færdigheder gennem uddannelse, mens du søger nyt job.

At tage en uddannelse som ledig har flere fordele. For det første viser det arbejdsgivere, at du er proaktiv og engageret i at udvikle dig selv, hvilket kan gøre en ansøger mere attraktiv på arbejdsmarkedet.

 

Du får bl.a. viden og forståelse for

  • Digitale strategier samt markedsføringsplaner.
  • Søgemaskineoptimering (SEO).
  • Sociale medier.
  • Social selling.
  • Digital annoncering.
  • Webanalyse, tracking samt måling af resultater.
  • Content Marketing.
  • E-mail markedsføring.
  • Udviklingsbaseret viden om praksis og anvendt metode og teori i relation til salg og markedsføring.
  • Den studerende skal kunne forstå praksis og de centralt anvendte teorier/metoder og anvendelsen af disse.

 

Værdi for dig

  • Du får viden om almen studieteknik.
  • Du får en udviklingsbaseret viden om egen læring og metoder til at fremme studiekompetence.
  • Du får forståelse for de centrale teorier og metoder, inkl. viden om hhv. kvalitativ og kvantitativ data.

 

Værdi for din arbejdsgiver

  • Den studerende vil med faget kunne anvende centrale metoder inden for projektarbejde.
  • Den studerende vil med faget kunne indsamle viden vha. søgemaskiner, vurdere og dermed forholde sig kritisk til kilder samt anvende den nye viden i projektarbejdetsfaser.

- Jeg vil faktisk anbefale alle nyuddannede, der ikke skal direkte ud i job, at tage et fag som det her. Jeg synes, det er meget brugbart i forhold til et fremtidigt job. Det hele har været meget praksisorienteret, og jeg får nogle rigtig gode redskaber med.

Fleksibel akademiuddannelse

Hvad hvis der ikke er en akademiuddannelse, der passer til lige præcis dine interesser og behov? Så kan du sammensætte din egen fleksible akademiuddannelse ved at vælge mellem fag fra forskellige uddannelser.

Du finder information om den Fleksible akademiuddannelse her
Efteruddannelse på deltid

IBA’s efteruddannelser kan gennemføres som deltidsstudie ved siden af dit job. Du kan vælge at læse en hel akademi- eller diplomuddannelse, eller du kan vælge et eller flere enkelte fag.

 

Skema der viser forskellen på fuldtidsuddannelser og efteruddannelser.

OBS: Hvis du har svært ved at læse skemaet ovenfor, kan du finde mere information om opbygningen af det danske uddannelsessystem her.

Hvor lang tid tager en akademiuddannelse?

Du har op til seks år til at afslutte en komplet akademiuddannelse. Men mange læser uddannelsen på to år eller mindre.

Sådan er akademiuddannelsen opbygget

Du kan tage enkelte fag hver for sig. Men hvis du ønsker en hel akademiuddannelse, skal du opnå i alt 60 ETCS-point.

Uddannelsen er opbygget af:

  • Obligatoriske fag
  • Valgfag eller retningsspecifikke
  • Afgangsprojekt (10 ECTS).

Fordelingen mellem obligatoriske fag og valgfag afhænger af uddannelsesretningen. Det kan du læse mere om under de enkelte uddannelser.

En komplet akademiuddannelse giver (sammen med to års relevant erhvervserfaring) adgang til uddannelser på diplom-niveau.

Skræddersy din akademiuddannelse

På IBA Erhvervsakademi Kolding har du et bredt udvalg med mere end 70 akademifag at vælge imellem.

Du kan specialisere dig inden for områder som for eksempel ledelse, økonomi, markedsføring, bæredygtighed, projektledelse eller kommunikation. Du bestemmer selv, om du vil tage et enkeltstående fag eller en komplet akademiuddannelse.

Undervisningen er praksisnær, hvor du arbejder med eksempler fra din egen hverdag. Mange fag afsluttes med en mundtlig eksamen, hvor du kobler teorien sammen med din hverdag. Det gør studiet meget håndgribeligt, og du kan bruge den nye viden med det samme.

Hos IBA kan du sammensætte din egen akademiuddannelse. Det sker med udgangspunkt i en uddannelsesplan, som vi lægger sammen med dig. Kravet er, at du med dine valg opnår 60 ECTS-point i alt.

Læs mere om hele udbuddet af akademiuddannelser her.
Akademiuddannelse - dit alternativ til HD 1. del

En akademiuddannelse tager du, ligesom HD 1. del, som efteruddannelse. Uddannelsen kan læses på deltid og sideløbende med dit arbejde. På IBA kan du læse en hel akademiuddannelse, eller du kan vælge enkelte fag, som giver dig lige den viden, du har brug for.

En akademiuddannelse ligger på samme niveau som en kort, videregående uddannelse – og er et godt alternativ til HD 1. del.

Typisk varer en hel uddannelse tre år og giver adgang til uddannelser på diplom-niveau.

Læs mere om dit alternativ til HD uddannelsen her
Niveau

En akademiuddannelse er en kort, videregående uddannelse – og er et godt alternativ til HD 1. del.

Du studerer på deltid, så du kan gennemføre uddannelsen ved siden af dit job. IBA har også erhvervsakademiuddannelser, som foregår på fuld tid.

Optagelseskrav

Du skal have en gymnasial uddannelse, en grunduddannelse for voksne (GVU), en relevant erhvervsuddannelse (EUD) eller relevant uddannelse på tilsvarende niveau samt minimum to års relevant erhvervserfaring for at blive optaget. (Relevant erhvervserfaring dokumenteres via CV).

Vi har også mulighed for at optage ansøgere med anden erfaring, der modsvarer adgangskravene. Det kræver dog først en individuel realkompetencevurdering, som du kan få hos IBA.

Indledende studieforberedelse

Er det længe siden, du har studeret? Så anbefaler vi, at du begynder med at deltage på et af vores introduktionsforløb. På kurset bliver du introduceret til, hvad det kræver at læse en akademiuddannelse. Det gælder både i forhold til undervisning, projektskrivning og eksamen.

Du finder information om kurserne her
Afmeldingsbetingelser

Du kan nå at annullere din tilmelding gebyrfrit, hvis det sker senest 14 dage før undervisningsstart. Herefter fakturerer vi 500 kroner i afmeldingsgebyr. Hvis du afmelder dig efter uddannelsesstart, fakturerer vi det fulde beløb.

HAR VI VÆKKET DIN INTERESSE?

Få mere information

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Karrieremøde & uddannelsesplan

Går du med drømme om uddannelse eller opgradering inden for dit fag? Eller har du lyst til et brancheskifte, jobskifte eller en helt ny karriere?

Et uforpligtende karrieremøde kan være det rigtige for dig.

Læs mere om karrieremøde

Realkompetencevurdering mellem underviser og studerende på IBA

 

Realkompetence­vurdering

Har du viden og erfaringer, men aldrig fået et papir på det? Og er du interesseret i at komme i gang med en efteruddannelse på akademi- eller diplomniveau?

Så bør du overveje at få lavet en realkompetencevurdering (RKV).

Hør om dine muligheder for merit her

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Økonomisk tilskud til efteruddannelse

Mange har mulighed for at søge tilskud til deres efteruddannelse via OmstillingsfondenKompetencefondeStatens Voksen Uddannelsesstøtte og Tryghedspuljen.

Derfor har vi samlet de vigtigste oplysninger, så du ikke risikerer at overse muligheden.

Læs mere om dine muligheder her

Karina Vesterager

 

Skræddersyede uddannelser til virksomheder

Få et specialdesignet uddannelsesforløb for hele virksomheden eller et uddannelsesforløb til den enkelte medarbejder.

Vi tilretter det, så det passer bedst muligt ind i jeres hverdag og jeres forudsætninger.

Få et stræddersyet forløb

Billede af Morten Kier

 

Eksamensangst? Der er hjælp at hente

Du er ikke alene. Der er en del voksne studerende, som frygter eksamen.

Men der er hjælp at hente, og derfor hjælper Morten Kier studerende på efteruddannelserne med at overkomme angsten.

Læs mere om eksamensangst her

Kontakt og information


foto af Isabel
Isabel Garde-Hansen
igha@iba.dk
+45 72 11 82 31
Uddannelseskoordinator
Foto af Lene Albæk Jensen
Lene Albæk Jensen
laje@iba.dk
+45 72 11 82 89
Uddannelseskoordinator

Vil du ha´mere viden?

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Interesser
*Feltet er påkrævet.
Ved at tilmelde dig nyhedsbreve fra IBA Erhvervsakademi Kolding accepterer du, at vi indsamler, behandler og opbevarer oplysninger om dig. Læs hvordan vi behandler dine oplysninger.
Jeg er ikke en robot

Billede af Christian Veng og kollega