SEOday 2024
AI kommer til at sætte sit præg på 2024-udgaven af SEOday. Det kan ikke være anderledes, siger medarrangør Andreas Bach-Laursen:
– Det har næsten været en udfordring at få oplægsholderne til at tale om andet. Men selv om AI fylder rigtig meget for os alle sammen, så er det afgørende, at SEOday også er bredere end det. For når det gælder SEO, så er AI bestemt ikke det eneste nye, som er på vej, siger han.

Andreas Bach-Laursen er underviser på IBA, som står bag det internationale arrangement i samarbejde med marketingbureauet S360.
Han peger på, at når det gælder Google, så kommer der til at ske store ting. Ændringer, som allerede er slået igennem i USA, er på vej hertil. Det forandrer måden, vi ser søgeresultater på, når vi søger på Google, forklarer Andreas:
– Det kommer til at ændre vores informationssøgning. Og dermed også måden, man gerne vil fremstå som virksomhed. Vi står alle sammen på tærsklen af noget nyt, hvor vi har brug for nytænkning. Det kan man få et spændende kig ind i på konferencen.
Internationalt hold
Oplægsholderne kommer fra både ind- og udland. Det er mænd og kvinder, som i dén grad har fingeren på pulsen, når det gælder alle aspekter af SEO.
– Vi har altid en ambition om, at arrangementet ikke kun er for tech-nørder. Det skal være for alle, som har interesse i at blive klogere på den nyeste viden om SEO, understreger Andreas:
– Det gælder eksempelvis for de mange mindre virksomheder, som hvert år har repræsentanter på SEOday. De har brug for værktøjer, som de kan gå lige hjem og benytte. Her er AI-værktøjer jo allerede så tilgængelige, at man vil finde mange lavt hængende frugter, så man bliver mere effektiv i sit daglige arbejde med SEO.
Rabat til de hurtige
Denne års SEOday foregår den 1. februar 2024 på Hotel Comwell Kolding. Arrangementet for dig, der arbejder strategisk eller praktisk med SEO. Måske er du ansat i en marketing-, kommunikations- eller webafdeling eller også er du bare nysgerrig efter at vide mere om SEO og digital markedsføring.
Der er early bird-rabat på 1000 kroner frem til den 13. december.
Du kan læse mere på seoday.dk.
Info om SEOday
- SEOday holdes for 9. år i træk af marketingbureauet s360 og performance onlinebureauet s360.
- Konferencen er de fleste år holdt på Comwell Kolding og har trukket deltagere fra hele Danmark samt udlandet.
- SEOday er den eneste konference i Danmark, som fokuserer 100 procent på SEO.
Læs også artiklen:
Succesfuld SEO-konference har allerede datoen klar for næste år
Vil du ha´mere viden?