Hvad vil du bruge dit liv på?

Dét spørgsmål har mange unge hørt utallige gange. Uden at svaret står lysende klart af den grund.

Men så er det jo godt, der findes sådan nogen som Kaya Louise Birch. Den 30-årige fynbo er netop begyndt som karrierevejleder hos IBA Erhvervsakademi Kolding. Her rådgiver hun studerende om de mange muligheder, der er at vælge i mellem. Hvor kan de se sig selv? Hvilke jobs er relevante med den eksamen, de er ved at tage? Skal de bygge videre med mere uddannelse?

Og nok så vigtigt hjælper Kaya med at snævre feltet ind, så de studerende får sat en kurs for deres karrierevalg.

– For mange unge er det en udfordring, at de har så mange valgmuligheder. Samtidig oplever de en forventning om, at de skal træffe det rigtige valg i første omgang og komme så hurtigt gennem systemet som muligt, fortæller Kaya.

Efter hendes mening er der som regel noget værdifuld i alle de valg, man træffer. Også selv om man ikke rammer plet første gang.

– Min oplevelse er, at alle jobs rummer en erfaring, man kan tage med videre. Det gælder også, selv om man beslutter sig for at gå i en helt anden retning, siger karrierevejlederen.

Hun taler af egen erfaring, for oprindeligt begyndte hun som it-supporter. Udlært hos B&O i Struer. Det lyder måske meget teknisk, når hun egentlig gerne ville arbejde med mennesker. Men det gør man altså i høj grad, når man skal hjælpe de kolleger, der har en computer, som driller.

– Man kan jo arbejde med mennesker på mange måder, og for mig var it-support bare ikke det rigtige i længden, fortæller Kaya.

Så efter hun var færdiguddannet, gik hun i lære som receptionist hos Fuglsøcentret på Mors og Hotel Koldingfjord. Siden blev hun rejseleder på Mallorca for Falk Lauritzen Rejser, før hun tog en hf-eksamen og gik i gang med en bachelor i erhvervsøkonomi. Gennem hele studietiden på Syddansk Universitet i Odense havde hun fritidsjob i studenter- og karrierevejledningen. Det gjaldt også, da hun efterfølgende tog sin kandidat indenfor HR og ledelse.

– I alle mine jobs har jeg haft fokus på andre mennesker. Men for mig har vejledning vist sig at være den rette hylde, siger hun.

Samtidig med at hun er fortsat på en diplomuddannelse i uddannelses-, erhvervs- og karrierevejledning, har hun fået job på IBA Erhvervsakademi Kolding, hvor Kaya skal arbejde udelukkende med karrierevejledning.

– Når vi vælger karriere, er vores horisont ofte begrænset af, hvad vi på forhånd kender fra vores familie og   omgangskreds. Jeg synes, det er spændende at udvide horisonten for folk og hjælpe dem videre i den retning, de kunne tænke sig.

Kaya er opvokset i Bogense, som hun igen er flyttet til.

HAR DU SPØRGSMÅL TIL ARTIKLEN?

Kontakt


John Ahle Petersen
John Ahle Petersen
jape@iba.dk
+45 25 57 72 03
Journalist