Hvordan skal vores ansatte bruge AI i det daglige arbejde? Og på hvilken måde sikrer vi, at kunstig intelligens bliver en fordel for alle – ikke kun de udvalgte?
For mange virksomheder er det relevante og aktuelle spørgsmål. Det gælder også for pakkegiganten GLS, som har hovedkontor i Kolding. Firmaet har allerede nedskrevne retningslinjer, men savner en samlet guide – en AI-playbook – som er nem at gå til for alle ansatte.
Derfor sagde GLS ja til et samarbejde med IBA Erhvervsakademi Kolding, hvor studerende fra Multimediedesigner og Produktionsteknolog giver deres input til en AI-guide, der passer præcist til GLS’ ansatte.
– Selvom vi rent teknisk er nået langt med at bygge AI ind i vores systemer, så er det vigtigt at fokusere på, hvordan AI bedst understøtter arbejdsopgaverne i praksis, og hvilke overvejelser der følger med anvendelsen. Det handler for os om at skabe de rette rammer og en fælles forståelse for brugen af AI, og det har de studerende været virkelig gode til at arbejde med, fortæller Andreas Benthin-Bruun, som er Head of Data & AI hos GLS

Samarbejdet begyndte med et videomøde, hvor GLS præsenterede sig selv, sine arbejdsgange, og hvordan de ansatte bliver instrueret i at arbejde med kunstig intelligens. På videomødet kunne de studerende stille alle de spørgsmål, de ville.
Og så – efter to ugers gruppearbejde – sluttede forløbet med fremlæggelser på IBA, hvor en trio fra GLS mødtes med de studerende, som i grupper gav deres bud på, hvordan en ny AI-playbook kan se ud hos GLS. Resultaterne var meget inspirerende og anvendelige, lød den overordnede vurdering.
– Vi har arbejdet med AI gennem længere tid, og nu er vi nået til et vigtigt næste skridt: at skabe et fælles udgangspunkt for hele organisationen. Når vi skal formidle AI til vores ansatte, er udfordringen, at vi har en meget bred målgruppe fordelt på mange lokationer. Gennem samarbejdet med de studerende har vi fået mange input til, hvordan vi kan skabe et fælles ståsted, så vores ansatte får en fælles forståelse og et godt afsæt for at bruge kunstig intelligens i hverdagen, fortæller Camilla Holst, som er PA, Director IT & Commercial Services hos GLS.

GLS går nu videre i sit arbejde med en AI-playbook. Og det er en del af aftalen, at de gerne må bruge den inspiration, de har fået gennem samarbejdet med IBA.
– For os har det været spændende at løse en opgave sammen med et ”rigtigt” firma. Og hvis de kan bruge noget af det, vi er kommet med, viser det jo, at vi har styr på tingene, siger Arish Selvakirupakaran, som er studerende på Multimediedesigner.
Samme oplevelse har hans medstuderende Frederik Lorenzen, der roser GLS for at være åbne gennem hele projektet.
– De har været superflinke til at svare på alle vores spørgsmål. Og det er bare en perfekt afslutning, at de kommer her på IBA og giver feedback til alle grupperne, siger han.
