

Sidste år måtte årets store SEOday afvikles online, men onsdag kunne 350 deltagere atter samles fysisk for at høre om de seneste trends, når det gælder om at blive opdaget på Google.
SEOday afvikles i fællesskab af IBA Erhvervsakademi Kolding og marketingsbureauet S360, og 2022 er syvende år i træk, at man haft deltagere fra hele landet for at høre, hvordan man bedst muligt skaber sig synlighed på Google.
SEOday er den eneste konference i landet, der fokuserer udelukkende på SEO.
Når du surfer rundt på nettet, bliver du konstant mødt af digitale annoncer, der popper op, uanset om du søger på ”gummisko”, ”taxakørsel”, ”Kreta” eller noget helt fjerde.
Men de betalte annoncer er bare ikke nok, hvis man vil sikre sig synlighed overfor sine kunder. Man må også interessere sig for SEO.
Det understreger Daniela Edemann, der gennem Edemann.dk rådgiver små og mellemstore virksomheder omkring digital annoncering. Hun er en af de 350 deltagere ved årets SEOday-konference i Kolding, hvor deltagerne får inspiration til, hvordan man bedst muligt bliver synlig overfor sine kunder på Google.
– Selv om du som virksomhed bruger penge på Google Ads, er der så mange andre elementer, der spiller ind, når man vil skabe synlighed på Google, forklarer hun og uddyber:
– Det handler for eksempel om at bruge de rette søgeord, om billeder og om hastighed. Der er en hel masse knapper, man kan skrue på for at blive så synlig som muligt. Og mange af funktionerne er gratis, men du er nødt til at have en opdateret viden om, hvordan du bruger dem, hvis du vil optimere din synlighed, fortæller Daniela Edemann.
SEOday er den årlige konference i Kolding, hvor en stribe af landets dygtigste eksperter fortæller om de seneste tendenser, når det gælder søgemaskineoptimering.
– Man kommer altid hjem med brugbare tip, som man skal huske at afsætte tid til at arbejde videre med efter konferencen. Men på selve dagen er det lige så vigtigt for mig at holde en god kontakt til dem, der sidder med den nyeste viden indenfor SEO, så derfor er dette også en dag, jeg bruger til at styrke mit netværk, siger Daniela Edemann.
– Vi har jo konkurrenter som i alle andre brancher, og konkurrencen er hård.
Sådan siger kommunikationskonsulent Karen Leimand, der onsdag var taget til SEOday 2022 i Kolding sammen med tre kolleger fra Det Faglige Hus. SEOday er den årlige konference, hvor en stribe eksperter deler den nyeste viden, hvis man gerne vil dukke op øverst blandt søgeresultaterne på Google.
Og det ønske har man hos Det Faglige Hus, hvor der i øjeblikket bliver arbejdet på at søsætte en helt ny udgave af fagforeningens hjemmeside.
– Vi har en hjemmeside med rigtig meget indhold, som vi gerne vil have, at folk kan finde. Så det er vigtigt, at vi hele tiden arbejder med de rigtige søgeord, så vi dukker op i en Googlesøgning. Her ændrer kriterierne sig hele tiden, og derfor er det også et tema, vi har oppe at vende i hvert fald én gang om måneden, fortæller Karen Leimand.
Kvartetten fra Det Faglige Hus har en forventning om, at de får en masse inspiration på SEOday, som kan bruges i det daglige arbejde på hovedkontoret i Esbjerg.
– I det hele taget er det rart at være afsted sammen, så alle har hørt det samme foredrag. Det giver fælles udgangspunkt, når vi kommer hjem igen, siger UX designer Eva Lund Andersen og tilføjer:
– Og så er det bare godt for samarbejdet i hverdagen, når man gør noget andet end normalt og får en oplevelse sammen.
– Jeg forventer at få mig nogle aha-oplevelser, fortæller SEO-specialist Flemming Schmidt, inden han tog fat på onsdagens SEOday på Comwell Kolding.
På hotellet stod en lang stribe eksperter klar fra morgenstunden, og de havde en fælles dagsorden: At gøre Flemming Schmidt og de øvrige 350 deltagere klogere på, hvordan man i 2022 bliver så synlig som muligt på Google.
Det er ingen selvfølge, hvordan det gøres. For Google ændrer løbende på spillereglerne, så man må følge de nyeste tendenser, hvis man vil ligge i top blandt søgeresultaterne.
Foruden Flemming havde marketingbureauet River Online også sendt Alex Dyhr på onsdagens konference, og han havde tilsvarende høje forventninger til SEOday.
– Jeg var med sidste år, og der fik jeg meget ud af oplæggene, for i løbet af en hel dag er der bare mulighed for at gå i dybden på en helt anden måde, end vi normalt har mulighed for, siger han.
Og det er der brug for. Det medgiver Peter Kristensen fra Boligportal, som også er klar til dagens SEO-konference:
– Jeg håber, foredragsholderne kan give nogle tips, vi kan gå hjem og teste med det samme. Og at de kan give et bud på, hvor 2022 er på vej hen, når det gælder SEO.
Vil du ha´mere viden?