Sidst Brian Pedersen arbejdede for Stryhns var han lagermedarbejder. Når han i dag møder ind på fødevarefabrikken i Gråsten, står der ”teamleder” på navneskiltet. Og det er karriereplanen, at han på et tidspunkt bliver forfremmet til lagerchef.

Det er et stort ønske for ham, som hermed er gået i opfyldelse. Og Brian fortæller, at det er lykkedes, fordi han har bestået en akademiuddannelse i ledelse.

Vejen hertil har krævet høje ambitioner, flittig lektielæsning – og en hel masse musik!

Efteruddannelse på aftenhold

  • 40-årige Brian Pedersen har bestået en Akademiuddannelse i Ledelse. Uddannelsen har han taget på aftenhold. Afgangsprojektet afsluttede han i sommeren 2022.
  • Aftenholdene på IBA Erhvervsakademi Kolding har studiestart to gange årligt – i februar og i september.
  • Aftenholdene møder typisk kl. 18, og undervisningen varer lidt over tre timer per gang.
  • På et aftenhold er der 10-12 undervisningsaftener.
  • Du har 6 år til at bestå en samlet akademiuddannelse.
  • Du kan også nøjes med at tage de fag, som har relevans for ens egen karriere og faglige udvikling.
Brian deltager i akademiuddannelsen på aftenhold.
Foto af Brian Pedersen
– Selve uddannelsen tager lidt længere tid på et aftenhold. Men det passede mig fint, for så var der også bedre tid at brede opgaverne ud over, siger Brian Pedersen.

 

Brian har nemlig taget sine aftener i brug for at studere en akademiuddannelse i Ledelse hos IBA Erhvervsakademi Kolding. Før hver lektion har han skruet op for radioen og er kørt fra Gråsten til Kolding med god musik i ørerne.

– Jeg kom jo lige fra arbejde, så musikken fungerede som en god mental forberedelse for mig. Det betød, at jeg var helt ladet op og klar, når jeg nåede frem til Kolding, fortæller Brian.

Gennem hele forløbet passede han sit daglige arbejde. Og havde stadig tid til både familien og håndboldtræning. Lektierne fordelte han ud over ugen, og så kørte han til Kolding hver mandag aften, mens hans uddannelse stod på. For Brian består den af fem fag plus et afgangsprojekt.

– Jeg fik taget uddannelsen, fordi man også kan studere på et aftenhold. Det var lige præcis den mulighed, jeg havde brug for, og det flaskede sig perfekt for mig, siger Brian.

Foto af en underviser, der skrive på tavlen
– Jeg var rigtig glad for tiden på IBA, for underviserne er virkelig dedikerede og dygtige til at lære fra sig, og rammerne er perfekte. Det var en god oplevelse, siger Brian Pedersen, der kørte fra Gråsten til Kolding for at få undervisning.

 

Han sammenligner aftenundervisning med alt muligt andet, man bruger sin tid på efter fyraften.

– Om man går til undervisning, håndbold eller selvtræning henne i fitnesscentret gør ingen forskel. Det afgørende er, om man er motiveret for at bruge sin tid på det, siger han.

Godt sammenhold

Brian arbejdede som slagterassistent hos Danish Crown, mens han tog uddannelsen. Nu er han tilbage hos Stryhns, hvor han også arbejdede fra 2009 til 2017.

Selv om han færdig med uddannelsen hos IBA, skriver han stadig sammen med holdkammeraterne. De har oprettet en lukket gruppe på Facebook, hvor de deler erfaringer og stadig kan spørge hinanden til råds.

– Min erfaring er, at der opstår et godt kammeratskab på et aftenhold. Vi sluttede altid aftenen med en kort snak om opgaverne og om undervisningen, før vi smuttede hver til sit. Det var en rigtig god oplevelse, siger Brian.

HAR DU SPØRGSMÅL TIL ARTIKLEN?

Kontakt


Britt Johnsen
Britt Johnsen
bhjo@iba.dk
+45 41 39 37 43
Kommunikationschef
John Ahle Petersen
John Ahle Petersen
jape@iba.dk
+45 25 57 72 03
Journalist
HAR VI VÆKKET DIN INTERESSE?

Få mere information

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Karrieremøde & uddannelsesplan

Går du med drømme om uddannelse eller opgradering inden for dit fag? Eller har du lyst til et brancheskifte, jobskifte eller en helt ny karriere?

Et uforpligtende karrieremøde kan være det rigtige for dig.

Læs mere om karrieremøde

Realkompetencevurdering mellem underviser og studerende på IBA

 

Realkompetence-vurdering

Har du viden og erfaringer, men aldrig fået et papir på det? Og er du interesseret i at komme i gang med en efteruddannelse på akademi- eller diplomniveau?

Så bør du overveje at få lavet en realkompetencevurdering (RKV).

Hør om dine muligheder for merit her

Undervisningssituationer på efteruddannelserne på IBA

 

Økonomisk tilskud til efteruddannelse

Mange har mulighed for at søge tilskud til deres efteruddannelse via OmstillingsfondenKompetencefondeStatens Voksen Uddannelsesstøtte og Tryghedspuljen.

Derfor har vi samlet de vigtigste oplysninger, så du ikke risikerer at overse muligheden.

Læs mere om dine muligheder her

Karina Vesterager

 

Skræddersyede uddannelser til virksomheder

Få et specialdesignet uddannelsesforløb for hele virksomheden eller et uddannelsesforløb til den enkelte medarbejder.

Vi tilretter det, så det passer bedst muligt ind i jeres hverdag og jeres forudsætninger.

Få et stræddersyet forløb

Billede af Morten Kier

 

Eksamensangst? Der er hjælp at hente

Du er ikke alene. Der er en del voksne studerende, som frygter eksamen.

Men der er hjælp at hente, og derfor hjælper Morten Kier studerende på efteruddannelserne med at overkomme angsten.

Læs mere om eksamensangst her

Vil du ha´mere viden?

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Interesser
*Feltet er påkrævet.
Ved at tilmelde dig nyhedsbreve fra IBA Erhvervsakademi Kolding accepterer du, at vi indsamler, behandler og opbevarer oplysninger om dig. Læs hvordan vi behandler dine oplysninger.
Jeg er ikke en robot

Billede af Christian Veng og kollega