

Venner og familie er kærligt begyndt at kalde Berfin Eroglu for ”ægge-damen”. For efter at den 23-årige markedsføringsøkonom har været i praktik på Danæg i Christiansfeld, er der næsten ikke det, hun ikke ved om æg.
Hun indrømmer da også, at æggene virkelig er krøbet ind under ”skallen” på hende.
– Man skulle ikke tro, at æg er særlig sexede. Men det er blevet meget mere end æggebakken nede i supermarkedet for mig. Vi producerer virkelig mange gode produkter med æg her hos Danæg, og æg indgår også i mange retter, når vi i Danmark selv laver mad, siger Berfin.
Hendes mor har altid serveret æg til morgenmad for Berfin, hendes tvillingebror og deres ældre søskende. Så æg har været en naturlig del af kosten i hjemmet i Kolding.
Og efter at den ambitiøse pige er kommet i praktik hos Danæg, kan hun på alle tider af døgnet remse produkter som pandekager, panini’s, muffins, is, æg-bites og omeletter op. For robotarmene løfter ikke blot kvalitets æg over i æggebakker hver dag, Danæg sælger også æggehvider og blommer, som indgår i mange retter hos fødevarevirksomheder i hele landet.
Ideen til at søge praktik hos ægproducenten, fik Berfin fra sin papfar. Han er gift med Berfins mor og anbefalede Danæg, da Berfin skulle finde den rigtige praktikplads. For papfaderen arbejder for Dansk Gastronomisk Union og har stor respekt for den høje faglighed hos Danæg.
I Christiansfeld endte forespørgslen blandt andet hos Sofie Lapp, der er digital marketing specialist. Og selvom Sofie og hendes kolleger havde aftalt, at de af pladshensyn ikke ville tage praktikanter ind i foråret 2025, blev nysgerrigheden vakt.
– Vi er ved at bygge nyt hovedkvarter, fordi vi er vokset ud af vores nuværende lokaler. Men da Berfin bød sig til, fik vi en mulighed for at få en kollega, som var opdateret med alt det nye inden for digital marketing. Så vi fik et ekstra skrivebord presset ind, fortæller Sofie Lapp, som selv blev færdiguddannet professionsbachelor i international handel og marketing fra IBA i 2021.
Før Berfin begyndte hos Danæg, var hun meget i tvivl, om hun ville kunne bidrage med noget brugbart i en virksomhed. Men hun følte sig tryg fra den dag, hun trådte ind ad døren hos Danæg.
– Her er min mening værdifuld, og jeg er fra begyndelsen blevet respekteret for min faglige viden. Til møder bliver jeg altid spurgt: ”Hvad ville du vælge, Berfin?” og ”Hvad synes du?”
Berfin har blandt andet kunnet undervise sine nye kolleger i brugen af AI i det daglige. Hun har en stor viden om sociale medier – deriblandt TikTok, og ved hvad der interesserer de unge. Så da Danæg skulle på messe og have nogle tiltrækkende præmier som blikfang, indkøbte Berfin, med opbakning fra sin chefs døtre, en ismaskine, som er yderst populær på TikTok.
Den fik flere til at deltage i konkurrencen, som så samtidig sagde ”ja tak” til at modtage det ugentlige nyhedsbrev.
Tilbage på Danægvej kunne Berfin følge op ved sørge for, at næste nyhedsbrev rummede produkter fra messen, så de nye modtagere følte sig velkomne.
Berfin beskriver sin kontorplads midt mellem Danægs marketingkoordinator, Sofie, på den ene side – og virksomhedens kommunikationsansvarlige, Charlotte, på den anden, som hel ideel. For ikke blot har Berfin rent trivselsmæssigt haft det som blommen i et æg, hun har også suget til sig, når de to kolleger hver især har hjulpet hende med tekster og ideer til markedsføring og nyhedsbreve.
– De er så dygtige begge to, og selv om de har haft nok at se til, så har de alligevel givet mig opgaver, som kunne udvikle og oplyse mig undervejs. De har hele tiden støttet mig i at lære nyt, roser Berfin, der derfor har indstillet sit praktikophold til Årets IBA Praktik og nu er gået i finalen.
Selv om Berfins praktikperiode hos Danæg stopper til påske, så er hun inviteret med til åbningen af de helt nye bygninger på den anden side af Danægvej den 14. maj. For her flytter administrationen over i de nye administrationsbygninger, så både de og pakkeriet kan få mere plads.
For det går godt hos Danæg, hvor efterspørgslen på æg stiger i både ind- og udland.
– Vi har nogle af de bedste æg i verden her i Danmark, fordi vi har så høj en kvalitet og stort set har udryddet salmonella. Og det er for øvrigt noget, vi her hos Danæg tjekker for hver eneste uge, så vores egenkontrol er også en af verdens skrappeste, fortæller Berfin passioneret.
Berfin beskriver sig selv som perfektionistisk og som én, der gerne vil vise, at hun kan noget. Det har hun med hjemmefra, hvor hendes mor kom til Danmark fra Tyrkiet som ung. Moderen lærte sig dansk på blot et år, uddannede sig til pædagog, fik job og videreuddannede sig til vejleder.
– Jeg er opdraget til, at hårdt arbejde giver resultater. Og at man skal gøre tingene ordentlig, forklarer Berfin, som er meget tæt med sin store familie, hvor hendes mor netop er blevet gift igen.
Berfins storesøster har også gået på IBA, men det var egentlig ikke derfor, at Berfin valgte IBA:
– For mig har tanken om at skulle ud at arbejde efter endt studie været skræmmende. Derfor ville jeg ikke gå på et universitet uden kontakt til erhvervslivet.
Berfin fortsætter:
– Og så havde jeg hørt meget godt om IBA og deres praktiske undervisning og ikke mindst praktikopholdet ude i en virksomhed. Det synes jeg er en rigtig god måde at få erfaring på, mens man læser.
Uddannelsen på IBA fik dog modet til at vokse, for hendes IBA-undervisere opfordrede hende til at vælge det, der i daglig tale på IBA kaldes ”SDU-pakken”. Underviserne synes, at Berfin havde talentet til at læse videre som kandidat på SDU efterfølgende og ville derfor opfordre hende til at tage nogle ekstra fag, så hun senere kunne bruge muligheden, hvis hun ville.
Det gjorde Berfin, og nu er planen både at læse videre på en top-up i international handel i halvandet år på IBA og herefter fortsætte med en cand.merc. i marketing på et universitet.
I barndomshjemmet i Vamdrup er hendes mor og papfar både glade og stolte.
IBA’s fuldtidsuddannelser har indbyggede praktikophold, så alle studerende er i praktik enten 12 eller 20 uger – afhængig af uddannelsens længde.
Og hvert år sætter IBA fokus på det gode og lærerige praktikophold, som gavner både den studerende og praktikvirksomheden. Det gør vi med konkurrencen Årets IBA Praktik, hvor vi opfordrer vores studerende til at indstille deres ophold.
Hvert forår kan studerende, som HAR været eller som ER i praktik i det pågældende skoleår, deltage i konkurrencen.
I april har vi snævret feltet af indstillinger ind til fem finalister, som alle kommer og pitcher deres praktikophold foran en ekstern dommerkomité.
Vinderen får besked et par dage senere, når IBA – i samarbejde med praktikanten – kommer og overrasker praktikvirksomheden.
Læs mere om konkurrencen her