Praktikant Line sad helt fremme på stolen. I salen ventede godt 250 udstillere fra ind- og udland. Oppe på scenen stod den administrerende direktør i MCH A/S, Georg Sørensen, og den kendte tv-journalist Anders Agger med hver sin forvoksede pløkhammer i hånden.

En hammer – fremstillet på rekordtid i pibetræ, så den til trods for sit 40 centimeter lange skaft stadig kunne svinges hårdt. For midt på scenen stod også to høje pløkker plantet i oasis, der til forveksling lignede jord.

”… 3, 2, 1”

De to mænd hamrede på hver sin pløk og slog på den måde de sidste pløkker i til ”Ferie for alle”, som i år havde camping som tema.

Den traditionsrige feriemesse i Herning var nu åben! ”Den dejligste morgen” spillede Gnags i højtalerne, folk klappede, kameraerne knipsede og guldkonfettien regnede ned over feriebranchens mange smilende udstillere, som kort efter skulle ud for at bemande de 317 stande og tage imod tusindvis af gæster.

Fra sin stol bagerst i salen drog Line et lettelsessuk. Hendes idé virkede!

 

Foto af Line foran et vindue
Før den 23-årige Line sagde ja til praktikpladsen hos MCH Messecenter Herning, var hun meget nervøs for, om hun ville passe ind. Men hun følte sig hjemme fra dag ét, så matchet har været helt rigtigt. Ja – faktisk så rigtigt, at hun har indstillet sit praktikophold til Årets IBA Praktik og nu er gået videre til finalen.

 

Kollegerne manglede en idé til åbningen

Årets event havde skudt tre dages feriemesse godt i gang. Og i løbet af de næste tre dage ville godt 55.000 gæster lægge vejen forbi udstillingshallerne i MCH Messecenter Herning. Nordeuropas største messecenter med 110.000 kvadratmeter under tag. En kæmpe arbejdsplads, som også de første 12 uger af 2025 har været Line Sangill Bergholt Pedersens praktikplads.

Og det til stor glæde for hendes kolleger:

– Da vi stod og manglede en idé til, hvordan vi i år kunne skyde messen i gang med et brag, væltede ideerne ud af Line. Ja – jeg tror, at hun kom med et helt mindmap med forslag. Vi nåede aldrig at høre dem alle, for vi blev så vilde med den med ”at slå den sidste pløk i” på scenen, fortæller praktikantvejleder Cecilie Voetmann, der er ansat som projektkoordinator i det projektteam, hvor Line har været i praktik.

 

Foto af åbningsceremonien
Foto fra åbningsceremonien til Ferie for alle 2025, hvor Georg Sørensen og Anders Agger slår de sidste pløkker i fra scenen. Ideen med at få Anders Agger til at komme og åbne feriemessen sammen med den administrerende direktør har Line fået ved at tale med en masse af udstillerne på forhånd. Foto: MCH/Lars Møller

 

Line har sigtet efter IBA’s uddannelse i årevis

Og netop det med at udvikle gode ideer og få dem ud og leve er en af Lines spidskompetencer. Hun læser til dagligt Entreprenørskab og design på IBA. En toårig uddannelse, som kun kan læses i Kolding og København.

For Line har den kreative uddannelse i Kolding været et mål, hun har sigtet efter lige siden sin efterskoletid. Det var her, hun i sin fremtidsresearch skrev en plan for sit eget liv. Planen fik hende siden til at arbejde benhårdt på at få en adgangsgivende ungdomsuddannelse.

Foto af Line

Foto af Line

Foto af Line

Den treårige HF med særlig hjælp til ordblinde betød, at Line fik lov til at fokusere på ét fag i længere tid ad gangen og blev en god løsning. Og hun lærte samtidig sig selv, hvordan hun kan bruge sin ADHD til at stille skarpt på det, hun er god til. Nemlig at være kreativ, innovativ og god til at tale med mennesker.

Siden hun begyndte på IBA i 2023 har hendes arbejde ofte fået beundrende blikke fra undervisere og medstuderende. Hendes evner kommer af den store udvikling, hun har været igennem. Som hun selv siger: ”Det handler om at finde ud af, hvad du dur til.”

 

Kollegerne viste hende tillid fra dag ét

Nu har praktikopholdet givet hende mulighed for at prøve sin teori af i praksis.

– Målet var jo at finde en praktikvirksomhed, hvor jeg kunne få lov at lave alt det, jeg gerne ville. Og at det så samtidig var brugbart for dem, jeg skulle arbejde for. Og her har MCH vist mig tillid fra første dag, fortæller Line.

 

Stemningsfoto
– Line har været et dejligt positivt indslag i vores hverdag. Hun har sagt sin mening og solgt stedet her godt udadtil, roser praktikantvejleder Cecilie Voetmann, som her er fotograferet med Line.

 

Hun udviklede også et populært børnepas til den store feriemesse i sin praktiktid. Et pas til børn, så de og deres forældre kunne finde alle de børnevenlige steder på messen og deltage i konkurrencer om sjove præmier.

Passet blev så stort et hit, at de 700 eksemplarer, som skulle have holdt alle tre dage – blev flået væk alt for tidligt. Så nu skal passet videreudvikles, så det er klar igen til næste år. Og denne gang i mange flere eksemplarer.

Line har selv fået lov at videreudvikle passet og er ved at hente evalueringer fra udstillere. Nu bruger hun passet som omdrejningspunkt i sin afsluttende hovedopgave på studiet.

 

Stemningsfoto
En anden af Lines kolleger i MCH, Anders Ladefoged Mortensen, roser Lines evne til lynhurtigt at falde ind i flokken, så det har været umuligt at spotte, hvem der var praktikanten omkring bordet. Som han siger, så kan sådanne sociale kompetencer være svære at lære, hvis ikke man bare har dem. Men det har Line.

 

Line skal læse videre efter IBA

Efter sommerferien vil Line læse videre på en top-up uddannelse i Innovation og entrepreneurship, som IBA desværre ikke udbyder.

Hun har derfor søgt ind både i Herning og Aarhus. Så optagelsesbrevet kommer til at afgøre, hvor hun og hendes røde Peugeot 1007 kører hen. For Line har i sine 12 uger i Herning stort set boet i sin bil, hvor hun har alle sine ting og også noget køkkengrej. Sammen med et abonnement til det lokale fitnesscenter, hvor hun har kunnet få et bad, har bilen været et fleksibelt hjem.

Og så kan hun også fortælle om alle de søde mennesker, som har ladet hende sove på deres sofa undervejs. Så hun har bestemt ikke lidt nogen nød, understreger hun.

 

Foto af Line foran MCH messecenter Herning
Efter sin HF i Fjerritslev besluttede Line sig for at flytte videre til Fredericia for at hjælpe en veninde med hendes nystartede firma. Og samtidig tog Line job som klassepædagog på en folkeskole. Det store ansvar udviklede hende helt vildt, fortæller hun.

Se videoen fra åbningen med Lines gode idé med pløkker, hamre og kendissen Anders Agger.

Årets IBA Praktik

IBA’s fuldtidsuddannelser har indbyggede praktikophold, så alle studerende er i praktik enten 12 eller 20 uger – afhængig af uddannelsens længde.

Og hvert år sætter IBA fokus på det gode og lærerige praktikophold, som gavner både den studerende og praktikvirksomheden. Det gør vi med konkurrencen Årets IBA Praktik, hvor vi opfordrer vores studerende til at indstille deres ophold.

Hvert forår kan studerende, som HAR været eller som ER i praktik i det pågældende skoleår, deltage i konkurrencen.

I april har vi snævret feltet af indstillinger ind til fem finalister, som alle kommer og pitcher deres praktikophold foran en ekstern dommerkomité.

Vinderen får besked et par dage senere, når IBA – i samarbejde med praktikanten – kommer og overrasker praktikvirksomheden.

Læs mere om konkurrencen her

Årets IBA Praktik 2025

De øvrige finalister

Foto af amanda

Amanda fik chancen med digital markedsføring – og greb den

Foto af Mads Knudsem

Mads sørger for, at det bliver is-tid

Foto af Berfin

Berfin har haft et æg-straordinært godt praktikophold hos Danæg

Foto af Victoria

Victoria hjælper sundhedspersonale til en tryggere hverdag

HAR DU SPØRGSMÅL TIL ARTIKLEN?

Kontakt


Britt Johnsen
Britt Johnsen
bhjo@iba.dk
+45 41 39 37 43
Kommunikationschef